Žluťáci na cestách

Soutěž ukončena ❗

Připravili jsme si pro děti něco z jiného soudku. Rádi bychom děti vytáhli ven na čerstvý vzduch. Vybrali jsme 6 dostupných míst v Brně a 6 v Brně venkov (abychom dodržovali opatření vlády), které stojí za výlet. Aby děti neodcházely s prázdnou a měly cíl, umístili jsme k nim "turistické známky" unikátní samolepky, které si děti mohou nechat na památku. Těm co se podaří získat všechny  samolepky a pošlou nám s nimi fotku odměníme.


Pokud nenajdete obálku na svém místě, nebo bude prázdná, dejte nám prosím vědět, abychom vše napravili a děti si z výletu odnesly zaslouženou odměnu.

Napište prosím  Šimonovi  776748538 


Brno-město

Stránská skála

Procházka po rezervaci

Národní přírodní památka Stránská skála je izolovaný výchoz jurských vápenců, s četnými skalními stěnami a krasovými jevy včetně jeskyní; porosty travino-bylinné vegetace s dřevinami, vyskytují se zde vzácné a ohrožené druhy rostlin, zejména populace druhů koniklec velkokvětý a lněnka rolní,vzácné a ohrožené druhy živočichů, zejména populace druhů kudlanka nábožná, netopýr velký a vrápenec malý. Mimo to jsou odsud krásné výhledy na Brno. Doporučujeme procházku po zeleném poznávacím 2km okruhu.

https://mapy.cz/s/horolapafe


Stanoviště na Stránské skále najdete, když se u rozcestníku na nejvýše položeném místě (viz. první foto) podíváte dolů a uvidíte stromy v řadách. Sejdete malinko dolů a po levé straně bude areál s nasprejovaným nápisem HOLKA  a  zeleným plotem.

Kaple Panny Marie Pomocnice

Na skok z Líšně

Poutní kaple Panny Marie Pomocnice je postavena na místě, kde stávala kaple z roku 1628. Tu nechala postavit majitelka místního panství Eliška Bergerová z Bergu. Tato kaple byla za vlády Josefa II v polovině 18. století zbořena a nahradil jí litinový kříž. Až v roce 1914 byl postaven nový kostelíček.

https://mapy.cz/s/cegojecuhu

Po levé straně kostelíka je polní cesta. Z této polní cesty odbočíte za oplocenou částí do leva. Po přibližně 20 metrech uvidíte výrazný strom na kterém je stanoviště.

Rozhledna Kamenný vrch

Rozhledna bez rozhledu

Betonová rozhledna byla postavena v areálu bývalého ozdravovacího areálu v roce 1928. Po několika letech chátrání byla v roce 2011 obnovena společně s přilehlým parkem

https://mapy.cz/s/pamejadezu

https://goo.gl/maps/Zhk1tZVG73SVfWi4A


Když stojíte pod rozhlednou a koukáte na ni, vydejte se doleva. Cestou je strom s dvěma červenými pruhy (viz foto). U něj se dejte doprava, po cca pěti metrech je po Vaší levici nakloněný strom, na němž je obálka.

Ostrá horka

Ze severu Brna až na Pálavu

Železná rozhledna z roku 2008 se nachází v místě, které bylo v roce 1759 zvoleno jako nejsevernější bod trigonometrické sítě zakládané v oblasti vídeňského poledníku. Její výška je 19 metrů a na vrchol vás vyvede 90 schodů. Z vyhlídkové plošiny se vám naskytne výhled na Brno, Pálavu, Drahanskou nebo Českomoravskou vrchovinu.

https://mapy.cz/s/cujavaveme


U rozhledny je zastřešené posezení. Od něj (směrem od rozhledny), rovnoběžně s "hlavní" cestou, vede menší vyšlapaná cesta. Na ní je cca 10 metrů od posezení strom, na kterém je obálka uvázána.

Hády

Krásné výhledy a vápencový lom

Hády jsou ekologicky velmi cenným územím, zejména pro svá teplomilná stepní a lesní společenstva a vzácné druhy často na severní hranici výskytu. Značná část hádeckého masivu je proto zvláště chráněna.

Doporučená trasa po částečně zpevněných cestách začíná na parkovišti nad Klajdovkou, kratší okruh okolo 2km po žluté turistické značce, delší trasa přes lom 3km. Známku najdete u vysílače dle fotky.

https://mapy.cz/s/lerabebese


google mapa


Známku najdete, když se vydáte po lesní cestičce, která je vlevo od vysílače. Po pár metrech na pravé straně uvidíte spadlý kmen a vedle něj na stromě naši obálku.

Holedná

Již bez samolepek!!! 

Brno jako na dlani

Rozhledna Holedná je v Brně novinkou a nabídne vám krásný pohled na Brno. Doporučená trasa začíná na parkovišti areálu Hroch a vede po zelené turistické značce až k rozhledně, délka 4,3km.

https://mapy.cz/s/fegamukate


google mapa


Známku najdete, když sejdete dolů z rozhledny a podíváte se za plot, uvidíte velkou hromadu pokácených stromů. Stačí ji obejít a na stromu najdete přivázanou obálku.


Brno-venkov

Pacherův kříž

JIŽ BEZ SAMOLEPEK 

Výhled na Říčku

Dřevěný kříž vztyčený Arnoštem Pacherem, podolského správce, v roce 1935 na připomenutí mnohaletého úspěšné působení v místním kraji. Místo nabízí výhled na údolí Říčky.

Doporučená trasa vede z Mokré, nebo je možné zaparkovat u odpočívadla za Mokrou a po silnici se vydat pěšky.

https://mapy.cz/s/rezozajeze


https://goo.gl/maps/ir3KNXDPgnp6jYLB6


Po úžasné procházce lesem nad Mokrou vás těsně před Pacherovým křížem čeká informační tabule. Když budete stát před ní, tak po pravé straně bude nenápadná lesní cestička (cestička se nachází mezi informační tabulí a samotným křížem). Po té se vydáte asi 10-15 metrů a po levé straně za stromem najdete samolepky.

Santon

Vzpomínka na Napoleona

Santon je návrší v katastru obce Tvarožná. Pojmenování Santon vzniklo v souvislosti s bitvou u Slavkova. Francouzským vojákům údajně připomínal kopec Santon, na který narazili při Napoleonově tažení do Egypta v roce 1798.

https://mapy.cz/s/repajefuju


https://goo.gl/maps/QSGgep64bipZKFLH6


Vyjdete u fotbalového hřiště ve Tvarožné. Dáte se do kopce před sebou po lehce zpevněných schodech, až dojdete nahoru ke kapličce. Nálepky najdete, když budete stát zády ke vchodu do kapličky. Následně půjdete po vrcholu kopce a po cca 100 metrech po levé straně za nižšími stromky najdete cíl.

Lesní bar u krav

Jako v zoo

V Hostěnicích začíná další z cest za Žluťáckou nálepkou, využít můžete 3km vycházkový okruh, nebo jen po cestě dojít k lesnímu baru.

https://goo.gl/maps/BtYYSi3sYznwUuXAA


https://mapy.cz/s/pefedarazu


U naší další stezky doporučujeme zaparkovat na parkovišti u potravin. Následně projdete kousek obcí a vydáte se k hostěnickým rybníkům, které budete mít po pravé ruce cestičky. Po levé ruce mezi polem a lesem vede cestička, po které se vydáte lehce do kopce až dojdete k lesnímu baru. Zde se můžete za velmi přátelské ceny občerstvit (nezapomeňte drobné), pokochat se přírodou a volně pobíhajícími krávami. Po cestě zpátky dolů po přibližně 10-15 metrech po levé straně za stromem najdete samolepky.

Mohyla míru

JIŽ BEZ SAMOLEPEK 

Vzpomínka na bitvu u Slavkova

Mohyla Míru vznikla k uctění památky obětí padlých v bitvě u Slavkova.
Iniciátorem stavby byl kněz a vlastenec Alois Slovák, architektonický návrh vytvořil Josef Fanta. Mohyla míru byla dostavěna v roce 1912.

https://mapy.cz/s/mekehafazu


https://goo.gl/maps/GVmbHy43PTzk1ZCQ9


Projdete mezi památníkem a muzeem až na polní cestu, po které se vydáte doprava okolo lesíku. Ten se po chvíli změní pouze v řadu stromů mezi dvěma poli. Po cca 500 metrech dorazíte k odpočívadlu (stůl a lavičky). U nich na stromu najdete nálepky.

Kaple Panny Marie

Kouzelné místo

Klikatá cesta lesem vás dovede na místo kde stojí dřevěná kaple Panny Marie také nazývaná kaple Mitrovských. Ta původní byla postavena asi v polovině 30. let 20. století po smrti jediného syna hraběte Huberta Vladimíra Mitrovský.

Doporučená trasa vede z konečné autobusu v Mariánském údolí, kde je i parkoviště. (Pozor cesta z Brna přes Starou Líšeň je stále zavřená, musíte přes Podolí). Na místo vás dovede červená turistická značka.

https://mapy.cz/s/nodavoluru


google mapa


Známku najdete, když se postavíte zády ke vchodu do kaple Panny Marie. Půjdeme mírně dolů po asfaltové cestě. Na konci této krátké cesty po pravé straně za stromem najdete obálku.

Rozhledna Mokrá

A zase ty výhledy

Dálší trasa vás zaveda na rozhlednu do Mokré.

Doporučená trasa vede z parkoviště u školy, přes Mokrou k 10m vyhlídkové věži.

https://mapy.cz/s/momovokace


Google mapa


Známku najdete, když po sestupu z rozhledny půjdete rovně dolů a za prvním velkým stromem vpravo najdete obálku.