Jak obléci děti na ven

Obléci se na trénink do haly zvládne asi každý, ale jak obléknout děti na ven, aby jim nebyla zima, nebo horko, aby se cítili komfortně a trénink je bavil, aby si v chladném počasí nepřivodily úraz, to už je trochu oříšek.

Připravili jsme pro vás pár jednoduchých zásad jak děti obléknout. Tyto zásady se vám budou hodin nejen na naše tréninky, ale zpříjemní vám i dětem jakýkoliv pohyb venku, ať už jdete na tůru nebo lyžovat.

Jedno přísloví říká "NENÍ ŠPATNÉ POČASÍ, JEN ŠPATNÉ OBLEČENÍ"

Při pohybu je třeba počítat s tím, že se tělo zahřívá a chladne a tomu by mělo být přizpůsobeno i oblečení. Pokud budou děti oblečené málo, bude jim zima, pokud moc, budou nemotorné, bude jim teplo, spotí se a pak opět prochladnou.

Co tedy na sebe?

Ideální je přijít na trénink v teplejším oblečení (např. softschelová nebo jarní bunda), kterou si na trénink sundají a po skončení tréninku opět obléknou a odejdou v teple domů.

Na samotný trénink je pak dobré řídit se pravidlem 3. vrstev.

1. vrstva udržuje tělo v suchu

Tato vrstva by měla být přiléhavá na tělo, měla by z něj odvádět pot a zahřívat ho. Vhodná jsou funkční trika. Našim dětem kupujeme věci z Decathlonu, jsou funkční a nejsou drahé. (např. zde nebo zde). Naopak nejsou úplně vhodná bavlněná trika, která sají pot do vlákna, zůstávají mokrá a chladí.

2. vrstva je izolační a zadržuje teplo

Může být jakákoliv mikina, nebo silnější triko s dlouhým rukávem dle počasí.

3. vrstva chrání tělo v nepříznivém počasí

Chrání před větrem a deštěm, může být nějaká vesta, větrovka, když je chladněji třeba softschell bunda nebo lehká bunda.

Shrnutí

Vrstvení tenkého oblečení pomáhá chránit před chladem, větrem a tolik neomezuje děti v pohybu. Pokud by jim bylo na tréninku teplo, mohou si jednu vrstvu sundat a stále budou v teple. Pokud bude naopak větší zima, můžete jednu tenkou vrstvu přidat.

Bude-li pod 15 stupňů, měli by mít všichni legíny nebo tepláky a ponožky nad kotníky, aby měli svaly, klouby a achilovky v teple.

Fouká-li vítr, hodí se tenká čepice nebo čelenka, kdykoli ji zase mohou odložit.

Správně volené oblečení by nemělo dětem překážet. Mělo by být elastické, aby nebránilo v pohybu a při každém sehnutí jim nevylézaly záda.

Pohyb je o volnosti, příjemných pocitech a pohyblivosti.

Pohyb venku je to nejlepší co můžeme dětem nabídnout, pokud se u toho budou cítit dobře, budou venku sportovat rádi.